Hoe beeld ik me het ideale leven in? Ergens teruggetrokken wellicht, in een mild klimaat omringd door steeds veranderende heuvellandschappen. En: met voldoende plaats om kunstenaars voor enige tijd te ontvangen, ze aan het werk te zien, op het gemak over hun denken en hun werk kunnen spreken, hen eventueel een stukje vooruithelpen.
Dit leven bestaat. Maar het is mij vooralsnog niet gegund. Ik kan me enkel laven aan de beelden die me van tijd tot tijd van de plek tegemoet komen via de gebruikelijke sociale kanalen. Aracena, Zuid-Spanje. Een domein van 25 hectaren hoofdzakelijk bewoond door stenen en kurkeiken. Het is de plek die Hilde Van Gorp uitkoos, of andersom, om er haar kunstavontuur te starten. De naam is op zich een uitnodiging tot het verkennen van nieuwe horizonten: Arteventura. Met regelmaat van de klok komen er kunstenaars over de vloer om de grote ruimte enkele dagen in te palmen, in alle rust en vrijheid. ‘In residentie,’ zoals het zo mooi heet.
“Het accent ligt op research en creëren van nieuw werk,” vertelt Hilde. “Het proces is belangrijker dan het resultaat.” Het is misschien omdat ze zelf kunstenaar is dat ze het proces van zo nabij opvolgt bij andere kunstenaars. “Kunstenaars komen met allerlei ideeën en vragen tijdens de residentie,” aldus Hilde. “we ondersteunen waar mogelijk, zoeken naar oplossingen of meedenken over mogelijkheden.” Deze focus op het proces belemmert soms het zicht op het wat er wordt gemaakt. Het komt vaak voor dat ze helemaal verrast is om het eindresultaat, wanneer de kunstenaar in residentie eenmaal thuis het afgewerkte resultaat aan het publiek presenteert.
Maar naast de kunst op zich en het proces erachter schuilt nog een dynamiek achter dit initiatief. Hilde ziet het als een ontmoetingsplek tussen kunstenaars onderling, maar ook met de dorpelingen. Kunstenaars komen er letterlijk van de hele wereld en worden er gestimuleerd om samen te werken. Zo werkt een Nederlandse videokunstenaar momenteel samen met een soundartist uit Hawaï, nadat ze elkaar vonden in het onooglijke Aracena. “Zo ontstaat er een kleine Arteventura community,” glimlacht Hilde, die al onmiddellijk verder denk. Waarom geen internationaal netwerk waarin kunstenaars tijdelijk ateliers kunnen ruilen? Plannen genoeg…
Het start alvast met het samenbrengen van ex-residenten in een expo, zoals deze die momenteel loopt in de Gevaertsdreef 01 in Oudenaarde. Hilde brengt er als curator een kleine selectie van kunstenaars die ze in Spanje mocht ontvangen. Chiara Lammens, Marianne Borremans, Renée Pevernagie, Tim Bruggeman, er is op het eerste oog niet zo gek veel dat hen verbindt, behoudens de plek waar ze ooit hebben verbleven, en die hun creatiedrift een tijdlang heeft gevoed.
Zo wordt deze plek niet enkel een fysiek gegeven, een locatie die met breedte- en lengtegraden precies kan worden bepaald, maar eerder een concept, een idee dat organisch groeit en evolueert. “Deze plek heeft ons zoveel gegeven,” mijmert Hilde, “dat willen we graag delen en doorgeven.”






foto’s © We document art / Ben Van den Berghe
‘Night journey of the sun, een expo gecureerd door Hilde Van Gorp – Artaventura, loopt tot 21 april 2024 (gesloten in weekend van komend weekend 30/31 maart!) bij Gevaertsdrees 01 in Oudenaarde. Klik hier voor alle info.